Redakcja
Ewidencja odpadów a rejestr BDO i pakiet odpadowy
Redakcja

Rozwijająca się w Polsce „szara strefa” w obszarze gospodarki odpadami kosztuje państwo około 2,5 mld złotych rocznie. Ponadto niewłaściwie składowanie odpadów prowadzi do licznych pożarów i niekontrolowanych wycieków substancji, które są zagrożeniami wymagającymi szybkiej interwencji.  W celu ich zminimalizowania znowelizowane zostały: ustawa o odpadach oraz ustawa o Inspekcji Ochrony Środowiska. Tworzą one tzw. pakiet odpadowy, którego zadaniem jest uszczelnienie systemu funkcjonującego do tej pory. Wprowadzone zmiany mają też służyć walce z patologiami rozwijającymi się w gospodarce odpadowej. Znowelizowana ustawa o odpadach oraz ustawa IOŚ wprowadzają zmiany w czasie magazynowania odpadów, monitoringu odpadów, decyzjach i zezwoleniach dotyczących ich składowania, zakazach i karach oraz uprawnieniach śledczych i kontrolnych inspektorów.

Czytaj dalej
Podwyżki cen energii a optymalizacja kosztów i audyt energetyczny
Redakcja

Podwyżki cen energii to temat znany już od dawna, jednak nie zawsze w kontekście ich rzeczywistych przyczyn. Otóż cena energii elektrycznej podnosi się ze względu na fakt, że Polska ma najbardziej emisyjny rynek energetyczny w całej Unii Europejskiej, co czyni go szczególnie narażonym na wzrost cen. Wynika to z wciąż rosnących kosztów nabywania uprawnień do emisji dwutlenku węgla, co według prognoz nie zmieni się również w następnych latach.

Czytaj dalej
Magazynowanie odpadów, optymalizacja kosztów energii oraz dokumentacja środowiskowa w świetle zmian
Redakcja

Wprowadzenie pakietu odpadowego oraz rosnące ceny energii elektrycznej wpływają na realizację obowiązków środowiskowych oraz funkcjonowanie przedsiębiorstw. W ich świetle jeszcze większe niż do tej pory znaczenie zyskała optymalizacja kosztów energii w firmie (w tym audyt energetyczny), znajomość nowelizacji ustawy o odpadach, jak i ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska. Niezwykle ważne jest także właściwe sporządzenie dokumentacji środowiskowej.

Czytaj dalej